Την Πέμπτη, 2/2/2023, πραγματοποιήσαμε, με τα δύο τμήματα της Α τάξης, εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Καστοριάς. Φτάνοντας,  μας υποδέχθηκε η κα Κατερίνα, υπεύθυνη της βιβλιοθήκης. Αφού έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις, ακολούθησε συζήτηση για τον ρόλο και τον σκοπό της βιβλιοθήκης και δέχθηκε ερωτήσεις από τα παιδιά. Στη συνέχεια, τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης.

Ιδιαίτερη εντύπωση τους προξένησε το πλήθος και η ποικιλία των βιβλίων.

Έπειτα, η κα Κατερίνα τους μίλησε για τον Γάλλο ζωγράφο Ζωρζ Πιερ- Σερά, εισηγητή του πουαντιγισμού, την ιδιαίτερη και πρωτότυπη αυτή τεχνοτροπία ζωγραφικής.

Αφού τους έδειξε έργα ζωγραφισμένα με αυτή την τεχνοτροπία, τα παιδιά σε ζευγάρια προσπάθησαν να ζωγραφίσουν, χρησιμοποιώντας την συγκεκριμένη τεχνική, δέντρα, σχεδιασμένα από την κα Ελευθερία, εικαστικό του σχολείου μας.

Η διαδικασία ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική για τα παιδιά. Τέλος, ευχαριστήσαμε την κα Κατερίνα για τον χρόνο που μας διέθεσε και για όσα ωραία μάθαμε και επιστρέψαμε στο σχολείο μας.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 30 guests και κανένα μέλος