Στο σχολείο μας υποδεχθήκαμε με μεγάλη χαρά την Καθηγήτρια Γλωσσολογίας Ανθή Ρεβυθιάδου και τις Μεταδιδακτορικές Ερευνήτριες Δρ. Βάσω Αποστολούδα και Δρ. Μαρία Σουκαλοπούλου από τον Τομέα Γλωσσολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, υποστηρίζοντας το σημαντικό ερευνητικό τους έργο σχετικά με τις προτιμήσεις των νεαρών ομιλητών/τριών της Ελληνικής όσον αφορά τον τονισμό των ουσιαστικών.

Η εν λόγω έρευνα θα βοηθήσει στη βαθύτερη κατανόηση πτυχών της γραμματικής της Ελληνικής, ενώ τα πορίσματα της έρευνας θα αξιοποιηθούν στο σχεδιασμό και την παραγωγή κατάλληλου γλωσσοδιδακτικού υλικού για τη διδασκαλία της γραμματικής της γλώσσας μας.

Στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας σχεδιάζεται επίσης σε συνεργασία με το 10ο Πειραματικό Δ. Σ. Καστοριάς κύκλος επιμορφωτικών σεμιναρίων με θέμα “Σύγχρονες πρακτικές διδασκαλίας πτυχών της γραμματικής με βάση τα πορίσματα της σύγχρονης γλωσσολογικής έρευνας” για τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, αλλά και όσων σχολικών μονάδων της ευρύτερης περιοχής επιθυμούν να συμμετάσχουν.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 84 guests και κανένα μέλος