Τη Δευτέρα 11/12/2023 στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε η δράση: "Περιβάλλον και Υγεία" από τη  νοσηλεύτρια κυρία Αναγνωστοπούλου Θωμαή για τους μαθητές των Γ΄1 και Γ΄2 τάξεων, στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης του μαθητικού πληθυσμού από το Υπουργείο Υγείας.  Σκοπός αυτής της παρέμβασης είναι τα παιδιά και οι νέοι να συμβάλλουν ενεργά στην προστασία του περιβάλλοντος από περαιτέρω μόλυνση, καθώς και να αναγνωρίζουν και να αποφεύγουν τους βλαπτικούς παράγοντες, με τελικό στόχο την προστασία της υγείας τους. Επίσης, στοχεύει στην παροχή έγκυρων γνώσεων αναφορικά με τη σχέση που έχει το περιβάλλον με την τροφή και την υγεία και στην ενδυνάμωση του μαθητικού πληθυσμού, ώστε να διαφοροποιήσει τις διατροφικές του επιλογές, προτιμήσεις και συνήθειες.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Αναγνωστοπούλου για την εξαιρετική της παρουσίαση.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 70 guests και κανένα μέλος