Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού τιμάται κάθε χρόνο στις 20 Νοεμβρίου, με αφορμή την επέτειο υπογραφής της Διεθνούς Σύμβασης, Η Κοινωνική Λειτουργός του σχολείου μας κ. Ελένη Μπόλια οργάνωσε με τους μαθητές του Ε΄1 μια δράση για τα Δικαιώματα του Παιδιού συνδυάζοντας την Κοινωνική εργασία με την Τέχνη, έτσι ώστε να είναι διασκεδαστική η δράση στα παιδιά. Στόχος της ήταν να μάθουν οι μαθητές μας τα δικαιώματα που έχουν ως παιδιά, να τα υπερασπίζονται αλλά και να ζητούν βοήθεια όπου χρειάζεται. Αφού αναλύθηκαν μέσω συζήτησης τα δικαιώματα τους (όπως αυτά αναγράφονται στη Διεθνή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που την έχουν υπογράψει 191 χώρες και είναι νόμος στην χώρα μας), οι μαθητές ζωγράφισαν κάποια από τα δικαιώματα τους και στο τέλος τραγούδησαν με τη συνοδεία του δασκάλου τους στην κιθάρα, όλοι μαζί ένα τραγούδι για την Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων των Παιδιών. Ελπίζοντας σε ένα καλύτερο μέλλον για κάθε παιδί συγχαίρουμε όλους τους συμμετέχοντες αυτής της τόσο ξεχωριστής κι όμορφης δράσης.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 82 guests και κανένα μέλος