Σήμερα, Πέμπτη 22/02/24, οι μαθητές του Α2 τμήματος βίωσαν ένα διαφορετικό μάθημα, το οποίο εντάσσεται στο σχέδιο δράσης με τίτλο: “Μαθαίνω κι έτσι...με σεβασμό κι αγάπη” του συλλογικού προγραμματισμού σχολικής μονάδας μας αξιοποιώντας το ψηφιοποιημένο βιβλίο του κ. Α. Παπαθεοδούλου “Ο ραφτάκος των λέξεων”.

Στη συγκεκριμένη δράση εκτός από τις πλέον συνηθισμένες μεθόδους όπως η συζήτηση, η κατασκευή παζλ, η διαθεματικότητα μέσα από τη μουσική, τον χορό και την εικαστική απεικόνιση, χρησιμοποιήθηκε το σύγχρονο διδακτικό μοντέλο της ανεστραμμένης τάξης, μέσω της εκπαιδευτικής πλατφόρμας eclass, καθώς και νέοι μέθοδοι διδασκαλίας όπως αυτή του brainstorming, καλλιεργώντας παράλληλα την φιλαναγνωσία, τις νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση αλλά και αξίες ζωής όπως η φιλία και η αγάπη με στόχο πάντα την αρμονική συμβίωση των μαθητών/τριών μας.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 guests και κανένα μέλος