Σήμερα το Α2 επισκέφτηκε η κ. Αναστασία Νανά, ψυχολόγος του σχολείου μας, η οποία μέσα από συζήτηση αλλά και με διάφορες εκπαιδευτικές δραστηριότητες, μας υπενθύμισε την αξία των κανόνων στο παιχνίδι, ώστε να ζούμε ειρηνικά, με σεβασμό στους συμμαθητές μας και πάνω απ΄ όλα χωρίς τσακωμούς! Η παραπάνω δράση, καθώς και άλλες που θα ακολουθήσουν, σύμφωνα με το συλλογικό προγραμματισμό σχολικής μονάδας, αποτελεί μέρος του γενικότερου σχεδίου δράσης με τίτλο: “Μαθαίνω κι έτσι...με σεβασμό κι αγάπη” που στόχο έχει μέσα από εναλλακτικούς τρόπους διδασκαλίας και μάθησης εκτός από τα διδακτικά αντικείμενα να προάγει τις πανανθρώπινες αξίες του σεβασμού, της αποδοχής, της ανεκτικότητας, της αλληλεγγύης, της ισότητας και της αγάπης καλλιεργώντας την ενσυναίσθηση με απώτερο στόχο την ψυχική ενδυνάμωση των μαθητών/τριών μας.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 16 guests και κανένα μέλος