Κατά την φετινή σχολική χρονιά η κοινωνική λειτουργός του σχολείου μας Κ.Μπολια Ελένη ανέλαβε συστηματικες βιωματικες παρεμβάσεις σε κάποια από τα τμήματα του σχολείου μας. Συγκεκριμενα, σχεδίασε και υλοποίησε δρασεις στους μαθητές συνδυάζοντας την κοινωνικη εργασία με την τεχνη_ χρησιμοποιώντας μέσα όπως θεατρικό παιχνίδι, role playing, μουσική, παραμύθια/ κοινωνικες ιστορίες, Ζωγραφικη ,φυλλάδια και ασκήσεις κοινωνικής αγωγής _προσαρμοσμενα στις ανάγκες του κάθε τμήματος. Κάποιες από τις δράσεις της ήταν οι εξής: 1) Συναισθηματα 2)Αναγνώριση συναισθημάτων και τρόποι διαχείρισης, 3) Φιλια, 4) Το παζλ της φιλιας, 5 ) Ο ιδανικός φίλος , 6)Αποδεκτοί και μη αποδεκτοί τρόποι συμπεριφοράς, 4) Σωστός και Λαθος τρόπος προσέγγισης τρίτων, 5) Κώδικας φιλικής συμπεριφοράς , 7) ένα παραμύθι για τον εαυτό μου , Καθρέφτη καθρεφτάκι μου , 9) ο εαυτός μου, 10 ) Αυτοεκτίμηση _ Αυτοπεποίθηση, 11) Τα δικαιώματα του Παιδιού, 12) δράση για τον ρατσισμό και την διαφορετικοτητα . Για την καθε της δράση έθεσε και ξεχωριστούς στόχους οι οποίοι επιτεύχθηκαν με επιτυχία. Παρακάτω υπάρχουν μερικές φωτογραφίες από καποιες συναντήσεις της .

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος