10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 (29-09-2023)

Α΄ τάξη – Γ΄ τάξη (στο σχολείο) :  Παιχνίδι  « Σπέρνω – θερίζω  φασόλια» .

Γίνονται ζευγάρια ( ένα παιδί της  Α΄ με ένα παιδί της Γ΄ ). Το παιδί της Γ΄ κρατάει τα

«φασόλια» και τα δίνει ένα  ένα  για  να τα  «σπείρει»  το παιδί της  Α΄ μέσα σε 5  λάστιχα 2 για κάθε λάστιχο).

Το παιδί της Γ΄ σημαδεύει  με σακουλάκι  το τελευταίο λάστιχο ( 6ο) και γυρνάνε πίσω.

Οι επόμενοι «θερίζουν» τα φασόλια ( τα μαζεύουν) και πάλι το παιδί της  Γ΄ σημαδεύει  με σακουλάκι  το τελευταίο λάστιχο, επιστρέφουν  κ.τ.λ.

Στη συνέχεια θα γίνει  δενδροφύτευση  στην αυλή του σχολείου από την  Α΄ τάξη  και  η Γ΄ τάξη θα ζωγραφίσει  σε ένα τοίχο του σχολείου.

Β΄  τάξη (στο χώρο της εκδρομής): Παιχνίδι με κώνους και στεφανάκια.

5 στεφανάκια έχουν μέσα τους από ένα  κώνο.  Ο 1ος  τρέχει , βγάζει τους κώνους από τα στεφάνια, κυλάει μια μπάλα ανάμεσα από 2 κώνους και επιστρέφει. Ο επόμενος  βάζει τους κώνους στα στεφάνια, κυλάει τη μπάλα ανάμεσα από τους κώνους και πίσω.

Δ΄ τάξη: Επίσκεψη στο χώρο του Beach Volley για γνωριμία με το άθλημα.

Ε΄ τάξη (στο χώρο της εκδρομής): Παιχνίδι μεταφοράς μπαλίτσας  με μισούς ανοιχτούς «σωλήνες».

Τα παιδιά στέκονται το ένα δίπλα στο άλλο κρατώντας το καθένα μισό (ανοιχτό)«σωλήνα»  Κυλάνε μία μπαλίτσα επάνω τους και ο τελευταίος τρέχει να μπει πρώτος μόλις αυτή φύγει από τον δικό του «σωλήνα», ώστε η μπάλα να κυλάει μέχρι να φτάσει σε ένα χαρτόκουτο. Μετά γυρίζουν στην αρχή για να πάρουν την επόμενη μπαλίτσα κτλ. Όποια ομάδα έχει τις περισσότερες μπαλίτσες στο τέλος του χρόνου (3΄) κερδίζει.

ΣΤ΄ τάξη: Επίσκεψη στο χώρο του Δημοτικού Ναυταθλητικού  Κέντρου Καστοριάς ( ΔΗΝΑΚ) για γνωριμία με την κωπηλασία.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μετά το τέλος των αθλητικών δραστηριοτήτων όλοι θα συγκεντρωθούμε στο χώρο της εκδρομής-ΛΥΒ-. Οι μαθητές/τριες να έχουν μαζί τους τα απαραίτητα για την περίσταση (χωρίς σχολικές τσάντες). Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 71 guests και κανένα μέλος