Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, που γιορτάζεται στις 2 Απριλίου, οργανώσαμε  στο σχολείο μας εβδομάδα δράσεων για το βιβλίο.

Α' - Β' - Γ' - Δ'   ΤΑΞΕΙΣ

Στην Α΄, Β΄, Γ΄  και  Δ΄ τάξη  παρουσιάσαμε την αφίσα της φετινής χρονιάς, μιλήσαμε για τον μεγάλο παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, διαβάσαμε το μήνυμα του συγγραφέα Βαγγέλη  Ηλιόπουλου  και το σχολιάσαμε.

Διαβάσαμε το βιβλίο του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν «Το άσχημο παπάκι», δείξαμε το παραμύθι σε βίντεο και συζητήσαμε για τα μηνύματα που έχει σε σχέση με τη διαφορετικότητα, την αγάπη, την αποδοχή και την αναζήτηση της περιπέτειας.

Στη συνέχεια τα παιδιά συμμετείχαν σε ένα παιχνίδι σκυταλοδρομίας με βιβλία και “πασχαλινά αυγά” -λόγω των άγιων ημερών που πλησιάζουν- που τους ενθουσίασε.

Ε'  ΤΑΞΗ

Στ' ΤΑΞΗ

Η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας τίμησε την  παγκόσμια  ημέρα παιδικού  βιβλίου πραγματοποιώντας την παρακάτω δράση στην αίθουσα εκδηλώσεων.

“ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ” (debate), ανάμεσα στο ΒΙΒΛΙΟ και τον Η/Υ!!

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δυο ομάδες υποστηρίζοντας με επιχειρήματα την άποψή τους. Ακολούθησε από τους «θεατές- συμμαθητές» τους  συζήτηση και σχολιασμός  πάνω σε όσα ειπώθηκαν, αλλά και ένας καταιγισμός  ερωτήσεων που απαντήθηκαν από τα ίδια τα παιδιά- εκπροσώπους των δυο ομάδων.

Η δράση συνεχίστηκε με μυστική ψηφοφορία που ανέδειξε, με συντριπτική πλειοψηφία, νικητή το ΒΙΒΛΙΟ!!! Επίλογος των δραστηριοτήτων αυτών, ήταν το παιχνίδι σκυταλοδρομίας με βιβλία και “πασχαλινά αυγά” !

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 91 guests και κανένα μέλος