Σε ένα εξαιρετικά χρήσιμο και ενδιαφέρον εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την υγιεινή ζωή και τη δωρεά οργάνων, με τίτλο «Οι οργανούληδες», συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες της Δ’ τάξης του σχολείου μας, μαζί με δεκάδες άλλα σχολεία της χώρας.

Αφετηρία του συγκεκριμένου προγράμματος ήταν η Αγγλία και μέσω ενδιάμεσων σταθμών τη Σκωτία και τον Καναδά, ήρθε και στην Ελλάδα και περιλαμβάνεται στις δράσεις και παρεμβάσεις των προγραμμάτων Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του Υπουργείου Υγείας, σε συνεργασία με τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων (Ε.Ο.Μ) και το Ίδρυμα Ωνάση.

Μέσω διαφόρων δραστηριοτήτων οι μαθητές και οι μαθήτριές μας γνώρισαν τη σημασία της δωρεάς οργάνων, τη λειτουργία και χρησιμότητα όσων από αυτά μπορούν να μεταμοσχευθούν και σε ζωντανή σύνδεση με τον Ε.Ο.Μ. έθεσαν καίριες ερωτήσεις για το πολυσύνθετο αυτό θέμα.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος