Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αναπηρίας, το σχολείο μας υλοποίησε δράσεις για την προάσπιση των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία. Στο πλαίσιο αυτό, η ΕΔΥ του σχολείου μας, αποτελούμενη από τον Κοινωνικό Λειτουργό και την Ψυχολόγο, παρουσίασαν ένα βιβλίο για την δύναμη της αγάπης, την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία - Σύλλογος ΑΜΕΑ Γονέων & Φίλων Νότιας  Κρήτης "Το Μελλον"

Χωρίστηκαν οι τάξεις του σχολείου ανάλογα με την ηλικία και επιχειρήθηκε μέσα από συζήτηση και ερωτοαπαντήσεις να  λειτουργήσουν τα παιδιά διαδραστικά, και να κατανοήσουν βαθύτερα τα ζητήματα που προκύπτουν από την αναπηρία. Σκοπός ήταν η ενημέρωση, ευαισθητοποίηση αλλά και η κινητοποίηση των μαθητών, προκειμένου να διαφοροποιήσουν τη ματιά τους και να αντιληφθούν τη δύναμη της δικής τους στάσης.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 181 guests και κανένα μέλος