Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της ενότητας που αφορά τη «γνωριμία με το σώμα μας», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν το συγκεκριμένο «δύσκολο» θέμα, με εύληπτο και κατανοητό τρόπο, χάρη στην κατάλληλη επιστημονική και διδακτική προσέγγιση της κυρίας Μαρίας Παπαλαμπροπούλου, κοινωνικής λειτουργού στο Κέντρο Συμβουλευτικής Γυναικών θυμάτων βίας του Δήμου Καστοριάς και υπ. Διδακτόρισσας ΠΔΜ και της κοινωνικής λειτουργού κ. Σταύρακα.

preview preview

preview

Από τις δύο επιστήμονες, ξεκαθαρίστηκε στα παιδιά ότι το σώμα τους ανήκει, ποια είναι τα ιδιωτικά μέρη, τι σημαίνει όχι, ποιος είναι ο κοινωνικός περίγυρος, πότε και σε ποιους συναινούμε να αγγίζουν το σώμα μας, ποιο είναι το δίχτυ ασφαλείας τους και τα ποια τα προειδοποιητικά σημάδια που πρέπει να τα ανησυχούν.

preview preview

preview

Η παρουσίαση περιελάμβανε, κουκλοθέατρο και δραστηριότητα συμπλήρωσης από τα παιδιά του δικού τους διχτιού ασφαλείας. Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί της τάξης ευχαριστούμε για μία ακόμη φορά τις δύο κυρίες για την αποδοχή της πρότασης, την ευγένειά τους και τον επιστημονικό τρόπο προσέγγισης του εκάστοτε θέματος, που αφήνει στους μαθητές και τις μαθήτριες τα κατάλληλα και πλέον ωφέλημα αποτυπώματα για την μετέπειτα ζωή τους.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 96 guests και κανένα μέλος