Οπως είναι γνωστό το 1966 η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ καθιέρωσε την 21η Μαρτίου ως Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων, στοχεύοντας στην καταπολέμηση του ρατσισμού και την προώθηση της ανεκτικότητας.Έκτοτε, κάθε χρόνο την 21η Μαρτίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού, η οποία έρχεται να μας υπενθυμίσει ότι δεν πρέπει να εφησυχάζουμε ως κοινωνία των πολιτών απέναντι σε κάθε αδικία. Η Κοινωνικη Λειτουργός του Σχολείου Κ.Μπολια Ελένη οργανωσε δράση για τον ρατσισμο και την διαφορετικοτητα συνδυάζοντας την Κοινωνική εργασία με την Τέχνη. Βασικος στόχος της συγκεκριμένης δράσης ηταν να αναλογιστουν οι μαθητές τις συνέπειες του ρατσισμού και να τονιστεί σε εκείνους ότι στις καρδιές μας δεν χωράει ο κοινωνικός αποκλεισμός, η μισαλλοδοξία και κανενός είδους διάκριση. Χρειάστηκαν 3 συναντησεις για την ολοκλήρωση της δράσης. Αρχικά ανέλυσε μέσω συζήτησης τι είναι ο ρατσισμός και σε ποιες κατηγορίες χωρίζεται. Έπειτα διάβασε στους μαθητές ενα μεγάλο παραμύθι/ ιστορία με θέματα τον ρατσισμό και την αντιρατσιστικη συμπεριφορά, την διαφορετικοτητα, τις διαπροσωπικες σχέσεις, την αποδοχή του άλλου, την αυτονομηση_ανεξαρτητοποιηση και την διαδικασία ωρίμανσης. Στην συνέχεια οι μαθητές συμπλήρωσαν το φυλλάδιο κοινωνικής αγωγής που τους έδωσε η κοινωνική λειτουργός _επιλεγοντας ο καθένας όποιον ήρωα της ιστορίας ήθελε και γράφοντας τι θα έκανε στην θέση του ήρωα, τι θα άλλαζε κτλ..Στην επόμενη συνάντηση τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και ζωγράφισαν πανό με τα μηνύματα που τους πέρασε η Κοινωνική λειτουργος. Τελος τραγουδησαν παρέα το τραγούδι με τίτλο: Να αγαπάς αλλά πριν από αυτό τονίστηκε στους μαθητές το εξής:  Πότε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είμαστε μεταξύ μας διαφορετικοί, αλλά ίσοι και ότι ενωμένοι μπορούμε να διορθώσουμε τις ρωγμές αυτού του κόσμου και να χτίσουμε ένα μέλλον γεμάτο αγάπη, αποδοχή και συμπερίληψη, ισότητα και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 110 guests και κανένα μέλος