Στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας πλήθος δράσεων από όλες τις τάξεις. Τον γενικό συντονισμό είχε η ακούραστη γυμνάστρια του σχολείου μας και υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης, κ.  Στέλλα Χριστοδούλου. Με τη συνεργασία και συμπαράσταση των εκπ/κών βιβλιοδέτησαν με τους μαθητές χειρόγραφες εργασίες και παραμύθια, παρουσιάζοντας ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Με τη δράση αυτή τα παιδιά πέρα από τη χαρά του ότι δημιούργησαν το δικό τους βιβλίο, είδαν τη διαδικασία της βιβλιοδεσίας,  τον κόπο που έχει ένα βιβλίο μέχρι να φτάσει στα χέρια μας και κατάλαβαν την αξία του βιβλίου.

Σκοπός να μυηθούν τα παιδιά στη φιλαναγνωσία, αλλά και στον σεβασμό που πρέπει να δείχνουμε όλοι στο βιβλίο.

Έτσι, οι μαθητές των:

Α & Β  τάξεων

Άκουσαν τα παραμύθια της Ε τάξης, κατασκεύασαν χειροποίητο σελιδοδείκτη, διάβασαν παραμύθια και ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο του βιβλίου.

Γ1 & Γ2

Μίλησαν για την αξία του βιβλίου, διάβασαν βιβλία,  κατασκεύασαν μίνι βιβλιαράκια με δικές τους ιστορίες, άκουσαν τα παραμύθια των μεγαλύτερων μαθητών και τραγούδησαν μαζί τους.

preview preview

Δ1 & Δ2

Βιβλιοδέτησαν εργασίες τους, μίλησαν για την αξία του βιβλίου, διάβασαν βιβλία.

preview preview

Ε1 &  Ε2

Οι μαθητές της Ε1 τάξης του σχολείου μας γιορτάζοντας τη "Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου", έγιναν οι ίδιοι παραμυθάδες, αφού έγραψαν και εικονογράφησαν τα δικά τους παραμύθια !! Ύστερα τα "έντυσαν" με ένα τραγούδι που γράψαμε όλοι μαζί και χρησιμοποιώντας μια παλιά και οικεία σε αυτά μελωδία ... τα τραγούδησαν!!

BOOK17.jpg - 216,65 kB

Το δημιουργικό κομμάτι όμως συνεχίστηκε... Μετατρέψαμε την τάξη μας σε εργαστήριο καλλιτεχνικής βιβλιοδεσίας!!!

preview  preview

Με τη βοήθεια και της γυμνάστριας μας, της κυρίας Στέλλας, τα βιβλιοδετήσαμε και τα παιδιά στο τέλος κράτησαν στα χέρια τους περήφανα το δικό τους βιβλίο!!!

preview

Θέλοντας όμως να μοιραστούν τη χαρά αυτής της δημιουργίας, επισκέφτηκαν τις μικρές τάξεις του σχολείου, παρουσίασαν τα βιβλία τους και διάβασαν τα παραμύθια τους  στους μικρούς μαθητές που τα άκουσαν με μεγάλο ενθουσιασμό!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 265 guests και κανένα μέλος