Οι μαθητές του Σχολείου μας συμμετείχαν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (Europe Code Week) που διεξήχθη από τις 9 έως και τις 24 Οκτωβρίου 2021. Το Σχολείο μας συνδέθηκε και συμμετείχε στη συμμαχία της εκπαιδευτικού, Ναταλίας Γεωργιτζίκη, με κωδικό cw21-RslNN. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διοργάνωση επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://codeweek.eu/ Οι μαθητές μας ασχολήθηκαν, κατά το διάστημα από 13 έως και 22 Οκτωβρίου, με τις εξής δραστηριότητες:

1η Δραστηριότητα: Ψηφιοποίηση εικόνας (Pixel Art)

Μπορείτε να βρείτε την εκδήλωση στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Σ’ αυτή τη δραστηριότητα οι μαθητές έρχονται σε επαφή με τις έννοιες της κωδικοποίησης και αποκωδικοποίησης, μαθαίνουν πώς δημιουργείται μια ψηφιακή εικόνα και γνωρίζουν τα εικονοστοιχεία (pixels, picture elements).

Είναι μια δραστηριότητα που δεν απαιτεί τη χρήση του υπολογιστή, αλλά αποτυπώνεται σε χαρτί, το οποίο είναι χωρισμένο σε κουτάκια που αντιστοιχούν στα εικονοστοιχεία της εικόνας. Οι μαθητές καλούνται να “διαβάσουν” τον κώδικα μιας εικόνας προκειμένου να τη δημιουργήσουν! Καθώς χρωματίζουν τα κουτάκια, ανακαλύπτουν την ψηφιοποιημένη εικόνα.

Η δραστηριότητα ενδείκνυται για μαθητές από Α΄μέχρι και Στ΄ Δημοτικού. Στις μικρές τάξεις μπορούμε να δώσουμε τον κώδικα μιας εικόνας και να ζητήσουμε από τους μαθητές να χρωματίσουν τα κατάλληλα κουτάκια, ενώ στις μεγαλύτερες τάξεις μπορούμε να εφαρμόσουμε και την αντίστροφη διαδικασία, δηλαδή να δώσουμε έτοιμη την εικόνα και να τους ζητήσουμε να την κωδικοποιήσουν.

Προκειμένου να κατεβάσετε κάθε δραστηριότητα, πατήστε ctrl+κλικ πάνω στην εικόνα. Ο τρόπος που χρωματίζουμε είναι ο εξής: Για παράδειγμα, στην 1η γραμμή θα αφήσουμε 19 κουτάκια άσπρα, στη συνέχεια θα χρωματίσουμε με πράσινο τα επόμενα 5 και τέλος, τα υπόλοιπα 3 θα τα αφήσουμε άσπρα. Με την ίδια λογική, συνεχίζουμε μέχρι να τελειώσουμε με όλες τις γραμμές του κώδικα.

2η Δραστηριότητα: Προγραμματισμός στο Scratch - Δημιουργία διαδραστικών εικόνων

Μπορείτε να βρείτε την εκδήλωση στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Σ’ αυτή τη δραστηριότητα οι μαθητές χρησιμοποιούν το πρόγραμμα Scratch και δημιουργούν τις δικές τους διαδραστικές εικόνες. Μαθαίνουν να προγραμματίζουν, προσθέτοντας στις εικόνες τους κίνηση, ήχο και διάφορα εφέ. Απευθύνεται σε μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης. Ένα παράδειγμα δίνεται παρακάτω. Πατήστε ctrl+κλικ πάνω στην εικόνα και η δραστηριότητα θα ανοίξει στο προγραμματιστικό περιβάλλον του Scratch.

Μπορείτε να κατεβάσετε τις δραστηριότητες από τους παρακάτω συνδέσμους:

Ψηφιοποίηση εικόνας (Pixel Art)

Προγραμματισμός στο Scratch – Δημιουργία διαδραστικών εικόνων

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 98 guests και κανένα μέλος